CARITAS - znaczy MIŁOŚĆ

" Jesteście znakiem nadziei w naszych czasach. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z brakiem nadziei i cierpieniem, otwieracie niewyczerpane źródła poświęcenia, dobroci posuniętej aż do heroizmu, które wypływają z ludzkiego serca" (Jan Paweł II).

Tegoroczny, 60-ty Tydzień Miłosierdzia przebiegał pod hasłem "Naśladujemy Chrystusa w opiece hospicyjnej i paliatywnej". W ramach tego tygodnia Parafialny Oddział Caritas zorganizował zbiórkę odzieży, żywności, leków, środków czystości. Ponadto Oddział włączył się czynnie w akcję przeprowadzaną na rzecz najbardziej potrzebujących. Jak co roku w naszym kościele obok ołtarza Matki Bożej Ostrobramskiej był wystawiony kosz z tabliczką "Dar Serca", do którego parafianie mogli wkładać odzież i produkty spożywcze. W sklepach "Kasia" na ulicy Klikowskiej i "Magda" na ulicy Pułaskiego były ustawione kosze z logo Caritasu. W czasie całego tygodnia udało się zebrać dużo odzieży, szczególnie zimowej oraz środki żywnościowe: mąki 46 kg, cukru 55 kg, ryżu 20 kg, makaronu 34 kg, margaryny 21 sztuk, konserwy 21 szt., herbaty 41 szt., oleju 7 l. Zebrane towary zostaną rozdzielone najuboższym rodzinom naszej parafii. Parafialny Oddział "Caritas" ma pod opieką około pięćdziesiąt rodzin, którym codziennie wydaje chleb i raz w miesiącu paczki żywnościowe.

Została również przeprowadzona zbiórka do puszek, codziennie po Nabożeństwie Różańcowym oraz Mszy Świętej o godz. 18.00. Dochód z tej zbiórki zostanie przeznaczony na potrzeby bieżące m.in; zakup chleba oraz leków najbardziej koniecznych.

Liczba osób, które żyją poniżej minimum socjalnego stale wzrasta. W ostatnim czasie kilka rodzin z naszej parafii otrzymało nakaz eksmisji. Caritas z całego serca dziękuje wszystkim parafianom za okazane miłosierdzie, za każdy, nawet najdrobniejszy przejaw życzliwości. Niech nam wszystkim towarzyszą słowa tej modlitwy:

Panie, daj nam serce, by kochać,
Serce z krwi, nie z kamienia,
Abyśmy kochali Boga i ludzi.
Daj nam Twoje Serce,
Abyśmy naprawdę kochali,
A o sobie samych zapomnieli.