Przecław - Matka Boża z Dzieciątkiem

Przecław leży na lewym brzegu Wisłoki, w odległości 18 km od Dębicy, 14 km od Mielca. Już w XII w. w Przecławiu istniał kościół. W parafii, za czasów biskupa Iwo Odrowąża (pomiędzy 1218-1229) ufundowano drewniany kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP. Kolejny ufundowany przez Ligęzów (właścicieli Przecławia) w 1456r. murowany kościół przetrwał do lat 80-tych XIX stulecia. W latach 1881-86 z fundacji Stanisława Reya wzniesiono obecny neogotycki murowany kościół. Żywym nurtem tętniło tu życie chrześcijańskie, a parafia rozciągająca się na terenie 126 km kw. była najgęściej zaludnioną wśród parafii Nadwiśla i Nadwisłocza.

Cześć Matki Bożej była zawsze żywa w przecławskiej parafii. Od wieków, od swego powstania, kościół w Przecławiu miał za patronkę Matkę Bożą Wniebowziętą. Ku jej czci od 1443r. księża misjonarze mieli codziennie śpiewać Godzinki. W 1582r. właściciel Przecławia A. Koniecpolski postarał się o erekcję promotorii Różańca św. Równocześnie ufundował on Obraz Matki Bożej Różańcowej. Obraz malowany jest na desce o wymiarach 125x80 cm. Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem na lewym ręku. Twarz Matki Bożej jest dostojna, a zarazem pełna dobroci. Dziecię Boże radośnie uśmiechnięte podaje różaniec św. Katarzynie Sienneńskiej, natomiast Matka Boża wręcza różaniec św. Dominikowi, ale krzepiące spojrzenie kieruje ku ludziom.

Matka Boża w tym obrazie cieszy się szczególną czcią - w parafii i okolicy. Przed tym obrazem zawsze są celebrowane Roraty, Nabożeństwa Majowe, Różaniec i Nowenna do MB Nieustającej Pomocy. Tutaj każda para ślubna przychodzi polecić się Matce Bożej, składając kwiaty na Jej ołtarzu. Przy obrazie są liczne wota, składane już po austriackiej grabieży. Od czasu do czasu ktoś, nawet z daleka, składa ofiarę na dziękczynną Mszę św. i do Matki Bożej, bo "tu się modliłam o pewną łaskę. Po dawnych wotach pozostało w obrazie wiele gwoździ z różnych wieków, były wśród nich i gwoździe kowalskiej roboty. Wszystko to świadczy, że Matka Boża Różańcowa była i jest czczona w tym obrazie.

Obraz nigdy nie był koronowany. Nie zachowała się także księga podziękowań Matce Bożej, a być może nigdy jej nie było. Ku czci Matki Bożej Różańcowej odbywały się i odbywają uroczyste procesje do pięciu ołtarzy. W niedzielę i święta wierni śpiewają Godzinki. Odpust Maryjny jest fenomenem dla okolicy. Przychodzą tutaj wierni nawet z odległych parafii. Dlatego w 1983 r - Roku Jubileuszowym kościół w Przecławiu uzyskał przywilej kościoła jubileuszowego.

Przecław jest dla mnie bardzo bliski ze względu na to że znajduje się w nim właśnie kościół pw. Wniebowzięcia NMP, w którym byłam ochrzczona, w którym moi rodzice wzięli ślub. Jako mała dziewczynka co niedzielę udawałam się z rodzicami do lub dziadkami na Mszę św. i z zaciekawieniem wpatrywałam się w Obraz Matki Bożej Różańcowej. Do dzisiaj pamiętam procesje w czasie oktawy Bożego Ciała, uroczystości odpustowe, a z opowiadań moich krewnych wiem, że przed obrazem Matki Bożej Różańcowej mieszkańcy Przecławia i okolicznych miejscowości doznawali licznych łask.

Opracowała: Ewa Grębosz