Kapliczki przydrożne

Od 3 lat w naszej gazecie parafialnej "Jezu ufam Tobie" prezentowany jest cykl opracowań pt.: "Sanktuaria i kościoły diecezji tarnowskiej". Przyglądając się zamieszczanym tam tekstem przyszła mi na myśl refleksja, znana nam jako potoczne powiedzenie "cudze chwalicie, a swego nie znacie". Oto bowiem na terenie naszej parafii są także miejsca kultu poza naszym kościołem parafialnym, są nimi - kapliczki przydrożne. Prawdopodobnie nie wiemy wszyscy ile ich jest, gdzie one są, ani jaka jest historia ich powstania.

Poszukując odpowiedzi na te pytania udało mi się jedynie znaleźć bardzo krótkie informacje na ich temat. Będę je przekazywał w kolejnych numerach JUT. Równocześnie bardzo proszę, by wszyscy, którzy znają ich dokładniejszą historię, zechcieli napisać o tym artykuł do gazety.

W tym numerze gazety chciałbym przybliżyć kapliczkę Najświętszego Serca Pana Jezusa, która znajduje się na posesji przy ul. Klikowskiej 45. Ufundowana została ok. 1925 r. przez Piotra i Honoratę Żmudów. Wykonana jest z kamienia. Jest to posąg przedstawiający Serca Jezusa na postumencie. Figura Pana Jezusa osłonięta jest blaszanym zadaszeniem.

Parafianie zapalają przy niej świece, przystrajają kwiatami. Ale jak widać na zdjęciu kapliczka jest nieco zaniedbana. Należałoby chyba dokonać fachowej konserwacji figury, pomalować daszek, wyciąć krzaki, oczyścić plac wokół niej i zasadzić ładne drzewka. I chyba najważniejsze, aby przynajmniej od czasu do czasu pomodlić się przy niej.

Opracował: Kazimierz Marek